Ushtrime dhe Problema te Zgjidhura per Nxenes dhe Studente


Matematika, fizika, kimia dhe biologjia pėrbėjnė ato qė quhen lėndėt bazė tė shkencave natyrore. Ato nuk furnizojnė vetėm koncepte e ligje, nocione, formula e vėrtetime per t'u mbajtur mend, por edukojnė mėnyra pune e tė menduari, analiza fenomenesh, mjeshtri perceptimi e llogaritjesh nė aspekte tė lidhura me fenomene natyrore. Nė kėtė kuptim, njė trajtim i kėtyre lėndėve vetėm nė formė leksionesh do tė ishte i pamjaftueshėm.

Pikėrisht pėr tu ardhur nė ndihmė studentėve nė aspektin praktik tė kėtyre lėndėve u krijua ky website me ushtrime dhe problema tė zgjidhura. Jemi munduar qe t'ju paraqesim zgjidhjet e ushtrimeve mė tipike nė mėnyrė sa mė tė thjeshtė dhe tė kuptueshme. Nga ana tjetėr nuk mungojnė as pyetjet me alternativa rreth pjesės teorike tė lėndėve, e cila nuk duhet anashkaluar apo nėnvlerėsuar asnjėherė.

Tė gjitha materialet e publikuar nė kėtė faqe janė lehtėsisht tė aksesueshme dhe tė lundrueshme, siē tregohet edhe te videot e "Tutoriale". Kjo bėn tė mundur gjetjen e informacionit tė dėshiruar nė njė kohė sa mė tė shkurtėr. Nė qoftė se keni pėrsėri ndonjė paqartėsi apo pyetje, ju mund tė na kontaktoni nėpėrmjet adresės tonė tė e-mailit apo rrjeteve sociale, dhe ne do tė pėrgjigjemi sa mė shpejt.